Návrhy domů podle vašich potřeb!
Vyberte si projekt, který se vám líbí, nebo společně vytvořme jedinečný model přesně pro vás. Ozvěte se a pojďme si společně splnit vaše sny!
Udržitelné bydlení dnes: jaké je?
V době, kdy téma ekologie den ode dne nabývá na významu, je nutné hledat řešení šetrná k přírodě. Pravdou je, že každý z nás může v tomto ohledu udělat velký kus práce tím, že si vybere udržitelnější a ekologičtější bydlení. Podle odborníků k ochraně životního prostředí výrazně přispívají stavební materiály šetrné k přírodě a nejnovější stavební technologie.
Plánování udržitelného a k životnímu prostředí šetrného domu však není jen technickou výzvou, ale také promyšleným úkolem. V důsledku toho jsme se v tomto článku rozhodli podrobně podívat na to, jak vypadá udržitelné bydlení a jak si ho dnes vytvořit.
Co je to udržitelné bydlení?
V době, kdy je nabídka nemovitostí velká, není snadné vybrat si ekologicky šetrné bydlení, které splní všechna vaše očekávání. Podle výrobců dřevostaveb lze šetrnost stavby k životnímu prostředí posoudit jednoduše s ohledem na třídu energetické účinnosti, do které je zařazena.
Hlavním požadavkem, který se vztahuje na budovy nejvyšší třídy energetické účinnosti A++, je vyšší podíl energie získané ze samoobnovitelných zdrojů elektrické energie. Obecně platí, že u domů třídy A++ musí alespoň polovina roční spotřeby elektřiny v budově pocházet ze samoobnovitelných zdrojů energie. Příkladem takových zdrojů mohou být biopaliva, vítr nebo slunce.
Druhým důležitým aspektem, který odlišuje vysoce energeticky úsporné domy od běžných domů, je normovaná spotřeba tepelné energie. Pokud jde o budovy třídy A++, jejich náklady na tepelnou energii musí být alespoň o 10 % nižší než náklady platné pro budovy třídy A+.
A konečně, v případě domů třídy A++ je nemenší pozornost věnována tepelným ztrátám příčkami. V případě budov třídy A+ mohou být tepelné ztráty až o 15 % vyšší než ztráty povolené pro budovy kategorie A++.
Na energeticky nejúspornější a nejudržitelnější obydlí se vztahuje také omezení spotřeby primární energie. To znamená, že po zhodnocení budovy se určí, kolik energie lze použít na vytápění budovy. Rovněž je stanoveno, kolik energie lze použít na větrání, elektřinu, ohřev vody a další účely.
Aby se tedy bydlení vyznačovalo udržitelností a energetickou účinností, je v dnešní době nutné přijmout více než jedno účinné řešení pro vytápění, větrání, chlazení a osvětlení. Čemu byste měli věnovat pozornost při zařizování vlastního udržitelného domu?
Materiály použité na stavbu
V první řadě doporučujeme začít přemýšlet o udržitelnosti, jakmile začnete stavět dřevostavbu. Materiály použité na stavbu a dekoraci obydlí jsou oblastí, kde lze učinit mnoho ekologicky šetrných rozhodnutí. Jedním z nich je volba dřeva na stavbu a dekoraci, které je zakoupeno od výrobců, kteří se starají o zalesňování. Podle odborníků lze jen tak dřevo použité na stavbu vašeho domu skutečně označit za obnovitelný zdroj.
Aby se bydlení vyznačovalo udržitelností, doporučuje se zvolit pro zahradní domek přírodní vnější i vnitřní dekorace. Nezřídka se stěny z přírodního dřeva ještě skrývají pod syntetickými materiály. Je důležité zdůraznit, že volba přírodního dřeva pro dekoraci není jen ekologičtějším řešením. Přírodní povrchová úprava dřeva také zachovává nejlepší technické vlastnosti dřeva jako stavebního materiálu.
Ekologické a kvalitní vytápění
Druhým, neméně důležitým aspektem při zařizování udržitelného domu je kvalitní vytápění domu. Je všeobecně známo, že jen tak je možné zajistit nižší náklady na vytápění a zároveň nižší nároky na vytápění, což je důležité pro ochranu přírody. Pokud jde o kvalitní dřevěnou izolaci, izolační materiály, jako je polyester nebo minerální vlna, lze nahradit ekologickou vlnou, tepelně izolačním materiálem z celulózových vláken. Jedná se o vynikající řešení pro zateplení dřevostavby, a to nejen z hlediska ekologie. Eko vlna má vlastnosti blízké dřevu, takže reaguje na změny teplot stejně jako dřevo ve stěnách.
Kvalitní_izolace
Je pravda, že v tomto případě bychom neměli zapomínat na skutečnost, že špatně izolované stěny domu nejsou jediným místem, kterým zahradní domky vydávají teplo. Odhaduje se, že i 25 %, někdy dokonce 30 % tepelných ztrát v letních domech je způsobeno okny a dveřmi. Snad nejoblíbenější a možností, která dokáže zajistit nejvyšší tepelnou izolaci, jsou plastová okna a těsné dveře. Další možnou variantou je použití speciálního tmelu nebo těsnění v místech, kde je sklo připevněno k okennímu rámu.
Obnovitelné zdroje energie
Třetím důležitým aspektem, který je třeba vzít v úvahu pro vytvoření ekologičtějšího domu, jsou obnovitelné zdroje energie. Ať už si pro svůj zahradní domek vybereme jakýkoli konstrukční nebo dokončovací materiál, postavíme jej jednou a jeho výhody budeme využívat po mnoho let. Pokud však jde o elektřinu, potřebujeme ji neustále, abychom uspokojili všechny své potřeby. Pokud tedy chcete, aby byl váš letní domek šetrný k životnímu prostředí kolem nás, doporučujeme vám důkladně zvážit instalaci obnovitelných zdrojů elektřiny.
Pro začátek můžeme za nejobnovitelnější zdroj elektřiny považovat solární energii. Solární kolektor může být skvělým způsobem, jak ušetřit elektřinu ve slunečných oblastech nebo v případech, kdy se z nějakého důvodu nechcete připojit k běžné elektrické síti. Nainstalované solární panely vám také umožní snížit účty za elektřinu a v některých případech - pokud se vyrobí příliš mnoho energie - dokonce vydělat další peníze.
Solární_elektrárny
Větrné turbíny jsou jedním z nejčastěji volených přírodních zdrojů energie na usedlostech. Jsou oblíbené zejména ve venkovských oblastech nebo v otevřenějších oblastech, kde bývá vítr silnější v každém ročním období. Díky poměrně příznivému klimatu v našem regionu lze větrné elektrárny využívat prakticky 90 % času. Je třeba zdůraznit, že větrné turbíny jsou také známé jako mimořádně čistý, obnovitelný zdroj energie s nízkými provozními náklady.
Další, ale neméně efektivní možností obnovitelných zdrojů energie je mikrohydroelektrárna, která se také obvykle kombinuje s dalšími mechanismy obnovitelných zdrojů energie. Ať už z malého potoka nebo větší řeky, malé hydroelektrárny mohou vyrobit dostatek elektřiny pro napájení všech elektrických spotřebičů a osvětlení ve vašem srubu. Proto stojí za to prověřit možnost instalace tohoto alternativního zdroje energie, pokud se v blízkosti vašeho domu nachází alespoň nějaký zdroj tekoucí vody. Úsporná vodní elektrárna dokáže vyrobit více elektřiny, než potřebujete k provozu elektrických spotřebičů a osvětlení domu, takže přebytek můžete využít k vytápění domu a ohřevu vody.
Přírodní vytápění
Přestože dřevěné domy lze vytápět různými způsoby, v poslední době se objevují snahy navrhovat je tak, aby bylo zajištěno pasivní solární vytápění. Pasivní solární vytápění lze dokonale kombinovat s dalšími obnovitelnými zdroji energie.
Další alternativou ekologičtějšího vytápění je vytápění palivem - biomasou. Palivem můžeme nazvat jakoukoli formu dřevního odpadu, který se spaluje za účelem výroby tepla. Za zmínku stojí, že správný návrh pasivního vytápění v kombinaci s kvalitní izolací může ušetřit až 50 % tepelné energie. Jak již slovo „pasivní“ napovídá, po navržení tohoto typu domu nebudete muset dělat prakticky nic.
Instalace systému rekuperace
A konečně, abyste maximalizovali energetickou účinnost svého domu, doporučujeme pečlivě zvážit jeho větrání. Vzhledem k vynikající izolaci nově postavených domů by při snaze o větrání místností bylo nutné mít prakticky neustále otevřená okna. To je zcela v rozporu s úsporou energie na vytápění. Z tohoto důvodu pro instalaci moderního, udržitelného domu pečlivě zvažte možnost instalace systému rekuperace. Instalace účinného rekuperačního systému, který vrací tepelnou energii a vlhkost, zajistí nejen větší šetrnost domu k přírodě, ale také vytvoří vynikající klima pro váš pohodlný život.
Návrhy domů podle vašich potřeb!
Vyberte si projekt, který se vám líbí, nebo společně vytvořme jedinečný model přesně pro vás. Ozvěte se a pojďme si společně splnit vaše sny!