Návrhy domů podle vašich potřeb!
Vyberte si projekt, který se vám líbí, nebo společně vytvořme jedinečný model přesně pro vás. Ozvěte se a pojďme si společně splnit vaše sny!
Proč je izolace střechy nutností?
Izolace je v dnešní době stále populárnějším tématem při stavbě srubových domů. Mnoho lidí však tomuto tématu stále nevěnuje tolik pozornosti, kolik je třeba. Podle odborníků schopnost zajistit co nejvyšší úroveň izolace nejen zaručuje maximální komfort bydlení z hlediska teploty, ale také umožňuje úspory. Podle statistik lze zajištěním kvalitního vytápění domu ušetřit přibližně 15 % množství tepelné energie.
Co je to izolace domu?
Proces zateplení domu je popsán jako pokrytí budovy dalším materiálem, který zvýší její těsnost a udrží teplotu vzduchu uvnitř po delší dobu. Nezáleží na tom, zda mluvíme o chladném období, kdy se snažíme udržet dům teplý, nebo o teplém období, kdy se dům stává úkrytem před horkem, které na nás dopadá během dne. Stručně řečeno, proces zateplování pomáhá snižovat tepelné ztráty tím, že udržuje bariéru mezi teplotou uvnitř domu a venku.
Jaké jsou výhody zateplení domu?
Hlavním důvodem, proč se doporučuje zateplit jakýkoli typ obytné budovy, je potřeba udržet správnou vnitřní teplotu bez vytápění nebo chlazení prostor. Je to z toho důvodu, že pokud je dům správně izolován, lze výrazně snížit náklady na elektrickou energii pro udržení požadované teploty.
Izolace_dřevěných_domů
V případě izolace je také důležité pochopit, jak ovlivňuje vedení, tedy přenos tepla, a konvekci, tedy proudění vzduchu. Ty hrají významnou roli v energetické účinnosti a pohodlí vašeho domu.
Proudění vzduchu do domu nebo z domu je pohyb vzduchu mezerami a otvory ve stěnách, jako je podkroví, půda, dveře, okna a elektrické zásuvky. Únik vzduchu těmito dutinami je v mnoha domech velkým problémem, který vede ke ztrátám energie a nepohodlí.
Izolace dřevěných domů: co je třeba vědět před zahájením prací?
Když se rozhodnete zateplit dřevostavbu, je třeba si zodpovědět asi dvě nejdůležitější otázky: které části domu a z jakých materiálů budete zateplovat.
Především při výběru materiálů, které by mohly být použity k izolaci zahradních domků, doporučujeme věnovat pozornost součiniteli vodivosti těchto materiálů. Čím nižší je součinitel vodivosti, tím méně izolačních materiálů bude potřeba a nízká vodivost bude mít také pozitivní vliv na náklady na vytápění.
Zjednodušeně řečeno, součinitel prostupu tepla R vyjadřuje, jak účinně izolace blokuje tok tepla a udržuje tak teplotu v místnostech. Podle odborníků jsou v případě minimálně izolovaného domu hodnoty R nižší než R30. Proto, aby byla zajištěna maximální izolace, musí se hodnota R co nejvíce blížit hodnotě R60. Hodnotu R pro izolaci se také doporučuje volit podle toho, jaký typ izolace je nejvhodnější pro geografickou oblast domu.
Druhým důležitým aspektem je věnovat pozornost skutečnosti, že materiály použité k izolaci mobilních domů jsou rovněž propustné pro páry - „nedýchají“. Musí být také odolné proti větru, nesmí akumulovat vlhkost a také musí být odolné proti množení mikroorganismů. Je důležité si uvědomit, že před zahájením jakýchkoli izolačních prací je třeba posoudit, zda stromy po výstavbě alespoň několik let chodí, takže materiály použité na izolaci mohou být během tohoto procesu poškozeny.
Konečně dalším důležitým faktorem při výběru typu izolace je rozhodnutí, které části domu budete izolovat. Pravdou je, že zateplovat lze různé části domu, na čemž také zejména závisí konečný výsledek zateplení. Například jako jeden z nejčastějších problémů dřevostaveb můžeme jmenovat studenou podlahu, kterou málokdy vyřeší koberce položené na podlaze. Z tohoto důvodu, i když se rozhodnete, že nepotřebujete kompletní zateplení domu, odborníci nedoporučují vzdát se izolace podlahy. Ta vám umožní chránit srub před „studenými mosty“, které je třeba využít pro celkovou teplotu jeho interiéru.
Proč je důležité zajistit izolaci střechy?
Ačkoli mnoho lidí dává přednost celkové izolaci domu, bez oddělení střešní části se doporučuje věnovat jí zvláštní pozornost. Ta, stejně jako zateplená podlaha, může mít extrémně vysokou propustnost, i když je dům částečně zateplen.
Je snadné pochopit, že střecha je část budovy, která chrání prostory před vnějšími vlivy: teplem, chladem a deštěm a zajišťuje útulné mikroklima uvnitř budovy. Vnější faktory, před kterými jsou prostory chráněny, však mají velký vliv na stav střechy a zároveň na její konstrukci. Neudržovaná nebo netěsná střecha obvykle způsobuje jednu z největších tepelných ztrát - teplý vzduch z budovy stoupá vzhůru, a to až o 30 %, a někdy se přes střechu ztrácí ještě více tepelné energie. Proto je nesmírně důležité najít spolehlivý způsob, jak únik teplého vzduchu střechou a jejími konstrukcemi zastavit. Kvalitní izolace střechy zabrání tomu, aby spolu s teplem opouštěla budovu i pohoda a komfort.
Střešní_izolace
Izolace střechy je práce, na které byste neměli v žádném případě šetřit. Letní domy mohou být dobře izolovány pouze tehdy, pokud jsou jejich střechy správně izolovány. Střecha musí sloužit v obzvlášť náročných podmínkách - v dešti, sněhu a při velkých výkyvech teplot, proto při výběru izolačního materiálu myslete nejprve na kvalitu a teprve potom na cenu.
Nejlepší způsoby izolace střechy: jaké materiály zvolit?
Izolace polyuretanovou pěnou
Při izolaci stříkanou pěnou se stříkaný polyuretan nebo latex rovnoměrně nanáší přímo na střechu (podkladní vrstvu, břidlici a šindel). Tímto způsobem se utěsní nejen vynikající izolace, ale také trhliny. Teplo se dobře udržuje v domě a vlhkost zvenčí se dostává dovnitř objektu. Stojí za zmínku, že polyuretanovou pěnu lze použít nejen k izolaci střechy, ale také k zateplení celého domu. Vhodná je zejména do míst náchylných k hromadění vlhkosti.
Výhody polyuretanové pěny:
● Vydrží déle než izolace ze skleněných vláken
● utěsňuje mezery a je odolná proti vlhkosti
● vyznačuje se účinnou izolací, která poskytuje vyšší hodnoty R
Nevýhody polyuretanové pěny:
● Dražší ve srovnání se skelnými vlákny nebo jinou foukanou izolací.
● Izolační práce vyžadují odbornost
Izolace kamennou vlnou
Jedním z nejoblíbenějších typů izolace je, když je střecha izolována kamennou vlnou, vyrobenou ze skleněných vláken. Nejenže se snadno instaluje, ale lze ji také zakoupit v rolích různých rozměrů a hodnot R. Tento izolační materiál lze také nařezat tak, aby se vešel kolem stropních trámů a krokví. Ačkoli je z hlediska těsnosti o něco horší než pěna, je stále velmi oblíbený jak pro zateplení střechy, tak celého domu. Je to kvalitní a ekonomická volba.
Výhody kamenné vlny:
● Snadný nákup a instalace
● nízká cena
● Odolnost proti vlhkosti
Nevýhody kamenné vlny:
● Nízká hodnota R znamená nižší účinnost
● Ideální izolace může vyžadovat několik vrstev
● Při instalaci může dráždit pokožku, oči a plíce.
Snad nejčastěji používaným izolačním materiálem pro zateplení střechy je minerální vlna, která nejen dokonale udržuje teplo v dřevostavbě, ale umožňuje také snížit náklady na tepelnou energii. Výběrem izolačních materiálů, které jsou ekologické a splňují normy udržitelného rozvoje, mají navíc dřevostavby dvojí přínos pro životní prostředí, protože spotřebovávají méně energie a na jejich izolaci se nepoužívají žádné škodlivé materiály.
Co určuje cenu střešní izolace?
Pokud jde o to, kolik může kvalitní izolace střechy stát, největší vliv na cenu mají zvolené materiály pro izolaci. Znáte-li jeho cenu a rozměry střechy budoucího nebo stávajícího domu, můžete si náklady na izolaci spočítat velmi jednoduše.
Je důležité vědět, že vypočtená kubatura se může teoreticky lišit až o 20 % v závislosti na konstrukci budovy. V praxi se tento rozdíl pohybuje kolem 10 %. Pokud je cena takto vypočtena, zahrnuje náklady spojené s injektáží termoizolace, vrtáním a vyplňováním otvorů a čištěním prostředí
Návrhy domů podle vašich potřeb!
Vyberte si projekt, který se vám líbí, nebo společně vytvořme jedinečný model přesně pro vás. Ozvěte se a pojďme si společně splnit vaše sny!