Návrhy domů podle vašich potřeb!
Vyberte si projekt, který se vám líbí, nebo společně vytvořme jedinečný model přesně pro vás. Ozvěte se a pojďme si společně splnit vaše sny!
Růst cen dřevostaveb nabírá nové tempo
Růst cen dřevostaveb, který trvá již dva roky, nabírá nové tempo. Ze statistik vyplývá, že ceny masivních dubových a březových překližek se v posledních několika měsících zdvojnásobily. Ceny ostatních druhů konstrukčního dřeva vzrostly v poslední době přibližně o 20 procent.
Relativně klidnou situaci ve výstavbě dřevěných a dřevostaveb v Evropě v létě v poslední době silně ovlivnilo mnoho faktorů. Neklid pokračuje již druhým rokem. Pandemie výrazně změnila způsob života a zvyky lidí a válka ještě více podpořila inflaci. V důsledku toho dnes poptávka po dřevě a dřevěných domech výrazně převyšuje nabídku. Statistiky ukazují, že množství dřeva nabízeného na trhu se letos v červenci snížilo o 56 %, stejně jako podíl prodaného dřeva (pokles o 54 %).
Vzhledem k zastavení dovozu dřeva v důsledku ruské invaze na Ukrajinu se evropští výrobci dřevostaveb starají o zásoby dřeva rychleji než kdykoli předtím. Zakladatel společnosti Benchmark - jednoho z největších výrobců nábytku ve Velké Británii - uvádí, že březová dýha již dnes není k dispozici. Upozorňuje také, že cena dřeva pro některé budoucí projekty již překročila plánovanou konečnou cenu.
Dřevěné_kmeny
Pandemie, která změnila trh
Na začátku pandemie, poté, co pocítili první důsledky v důsledku zásadně změněných životních okolností, odborníci prohlásili - cena nemovitostí se už nikdy nevrátí do výchozího bodu. Podle nich zvýšená poptávka po dřevě v prvním roce pandemie zvýšila ceny stavebních materiálů. Rostoucí ceny domů však místo toho, aby kupující odradily, trh s nemovitostmi pouze zahřály - poptávka nadále rostla, což přispělo k dalšímu růstu cen.
Podle Random Lengths byla cena rámového řeziva a konstrukčních panelů v květnu 2021 již čtyřikrát vyšší než cena těchto panelů v květnu 2020. Pro lepší představu: cena dřevěného domu o rozloze 180 metrů čtverečních vzrostla v průměru o 25 000 eur za rok (jen kvůli růstu cen materiálů). Je důležité zdůraznit, že kromě toho zvýšily ceny sudů i další náklady spojené s pandury - například rostoucí ceny oceli a práce.
Pravdou je, že k tomuto výsledku nepřispěla jen pandemie, která zastavila běžný život. Celkový trend růstu cen byl silně ovlivněn skutečností, že od roku 2008 na konci finanční krize poptávka po nemovitostech trvale převyšovala nabídku. Výrobci řeziva, kteří viděli dočasný hospodářský útlum v důsledku uzavírání a zastavování činnosti podniků, rovněž omezili výrobu stavebních materiálů.
Podle odborníků se předpokládalo, že potřeba a poptávka po dřevěném bydlení v tomto období výrazně poklesne, a v důsledku toho bude potřeba stavebních materiálů mnohem nižší. Tato předpověď se však ukázala jako mylná, což mělo za následek zmenšení nabídky nemovitostí a zvýšení poptávky po dřevěných domech, která vyhnala poptávku do nebývalé výše.
Ke konečnému výsledku přispěla i skutečnost, že dřevařské závody byly dočasně uzavřeny kvůli zavedení nových bezpečnostních protokolů v souvislosti s koronavirem. V důsledku šířící se pandemie se také snížil počet pracovníků v různých výrobních odvětvích. Ačkoli prudký nárůst cen dřevařských domů vyvolaný nedávnými okolnostmi byl „klasickým případem nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou“, tak velký skok ještě nikdy nebyl zaznamenán.
Mezitím poptávka nadále rychle rostla. Nákupy domů se nadále zintenzivňovaly, protože většina spotřebitelů s příjmy se rozhodla vytvořit si na předměstí pohodlné podmínky pro bydlení nebo rekreaci. K tomu přispívaly i větší možnosti práce na dálku. Lidé, kteří se nerozhodli pro koupi nového domu, přispívali k poptávce po surovinách tím, že se rozhodli renovovat své stávající domy nebo si zřídit pohodlné podmínky pro práci z domova.
Je také důležité zdůraznit, že tváří v tvář pandemii historicky nízké úrokové sazby a tok politiky snadných peněz umožnily kupujícím získat své peníze zpět snadněji než kdykoli předtím. Za těchto podmínek začali hrát při nákupu dřeva před dalším růstem cen roli i velcí odběratelé, kteří omezili nabídku tohoto materiálu. Situaci v zásobování dřevem zdaleka neulehčovala přetíženost dodávek způsobená omezeními a zvýšeným nedostatkem pracovníků.
Všechny tyto faktory vedly ke snížení nabídky a silnému nárůstu poptávky, což také vytvořilo ideální podmínky pro extrémnější cenové skoky. V důsledku rychlé intenzifikace výstavby a renovace domů se cena dřeva v Evropě (s určitými obdobími vzestupů a poklesů) po celou dobu pandemie téměř zdvojnásobila. Tak zůstaly i nadále.
Změny cen dřeva během války
Světový trh se dřevem byl vždy rozdělen na dva velké tábory: USA a Evropu. Vzhledem k tomu, že tyto trhy vždy reagovaly na světové události odlišně, není divu, že se situace na nich ukázala být zcela odlišná, když začaly válečné akce. Je známo, že americký trh se dřevem byl vždy velmi závislý na aktivitě trhu s nemovitostmi a jeho účastníci jsou, jak známo, mnohem opatrnější. Z tohoto důvodu vedl růst cen ve Spojených státech od začátku války k poklesu počtu realitních transakcí.
Mezitím situace v Evropě byla a stále je zcela odlišná. Od začátku června začaly sankce proti Rusku ještě rychleji snižovat nabídku dřeva. V Evropě však všechny mnohem více znepokojuje možný nedostatek dřeva na trhu než případný pokles poptávky nebo obecně možná hospodářská recese. Poptávka na kontinentu i přes rostoucí ceny dřeva stále roste, což vede k ještě většímu deficitu.
Obrábění dřeva
A tak obtížnou situaci v Evropě výrazně komplikuje role Ruska v oblasti těžby dřeva. Ještě před začátkem války byl agresor považován za největšího vývozce dřevařských výrobků na světě - 40 % jeho exportu směřovalo do Číny a zbytek na evropské trhy. Podle obecných odhadů se před začátkem války dokonce polovina dřeva do EU dovážela z Ruska, Běloruska a Ukrajiny.
Ačkoli většina tohoto dovozu směřovala do pobaltských zemí, Německa a Finska, všichni evropští výrobci pociťovali nedostatek dřeva. Podle nich skutečnost, že hledání zdrojů dřeva začalo až v západní Evropě, značně komplikovala jeho těžbu. Z tohoto důvodu musely být některé realizované projekty dokonce zastaveny, protože ceny materiálů, které určovaly přijatelnou cenu projektů, vzrostly i několikanásobně.
Situaci v Evropě značně zkomplikoval i výrazně zvýšený počet požárů. Situace v létě 2022 v Evropě patří z hlediska požárů k nejdrastičtějším. Podle Evropského informačního systému o lesních požárech (EFFIS) zničily požáry ve Francii v tomto roce téměř 40 000 hektarů lesa. To je asi o 25 % více než 30 000 hektarů, které shořely v roce 2021 ve Španělsku během desetidenní vlny veder.
Co očekávat od nadcházejícího roku?
Navzdory stále ziskovým obchodům na realitním trhu nejistota ohledně budoucnosti v Evropě stále roste. Předpokládá se, že poptávka po většině výrobků ze dřeva, včetně nemovitostí, nebude brzy odpovídat současné nabídce. To znamená, že ceny dřevěných sudů budou ještě méně dostupné.
Podle trendů by ve druhé polovině roku měl evropský obchod se dřevem výrazně zpomalit tempo i ostatních obchodů. Očekává se, že náročné ekonomické prostředí, inflační úrokové sazby hypoték a náročné cenové odhady budou dále omezovat poptávku. Kromě toho zůstává situace v logistice ve velké části Evropy napjatá, což stále více ztěžuje plynulý rozvoj obchodu. Stále častěji se také objevují zprávy o nedostatku pracovních sil v západní Evropě, který se může v příštích letech ještě zhoršit.
Návrhy domů podle vašich potřeb!
Vyberte si projekt, který se vám líbí, nebo společně vytvořme jedinečný model přesně pro vás. Ozvěte se a pojďme si společně splnit vaše sny!